Alytaus meras Cesiulis

 

Mieli alytiškiai ir miesto svečiai,

sportinio ėjimo festivalio dalyviai


Šiemet, jau 49-tą kartą, Alytuje vyksiantis sportinio ėjimo čempionatas įsirašys į sporto istoriją - pirmą kartą šio sporto profesionalus ir entuziastus pasveikinsime atvykus į pasaulio turo varžybas. Jis šįkart skirtas Lietuvos, kovojusios su sovietine okupacija, valstybės vadovo Adolfo Ramanausko-Vanago 105-osioms gimimo metinėms paminėti.

Džiaugiuosi, kad 1975 metais dabartinio Lietuvos sportinio ėjimo asociacijos prezidento Kastyčio Pavilonio iniciatyva surengtos pirmosios sportinio ėjimo varžybos tapo tokios populiarios, vyksta nuosekliai ir sulaukė tarptautinio pripažinimo.

Juk dalyvaudami Alytaus sportinio ėjimo čempionatuose čia užaugo ne vienas olimpietis. Čia pirmuosius šios sporto šakos žingsnius žengia ir jaunieji mūsų sportininkai, su sportiniu ėjimu susipažįsta ir mėgėjai - tai ne tik sporto varžybos, bet ir mūsų miesto tradicija.

Didžiuojamės ir sveikiname visus, išbandančius Alytaus asfaltą.

 

Alytaus miesto savivaldybės meras

Nerijus Cesiulis


Prieš 48 metus įvyko pirmosios varžybos. Jose 1975 metais dalyvavo 19 ėjikų iš Alytaus, Birštono bei Druskininkų. Varžybose daugėjo dalyvių, tapo labai populiarios ne tik Lietuvoje, bet ir žinomos užsienyje. Alžyras ir Kazachstanas, Panama ir Izraelis, Tadžikistanas ir Italija, Azerbaidžanas ir Naujoji Zelandija, Prancūzija ir Rusija, Honkongas ir Pietų Afrika, Ispanija ir Meksika, JAV ir Turkija, Kolumbija, viso 54 šalys yra atsiuntę savo atstovus. Daugiausia sportininkų varžėsi 1988 metais – 386 dalyviai, o norinčių buvo dar daugiau, nebuvo kur apgyvendinti. Alytiškiai vieni pirmųjų sujungė sportą su kultūra, bene pirmieji Rytų Europoje, o gal visame sportinio ėjimo pasaulyje, sportininkams įsteigė vertingus daiktinius ir piniginius prizus. Čia savo sportinį kelią pradėjo ne vienas žinomas mūsų šalyje ir užsienyje ėjikas.

Alytiškiai ne kartą matė olimpinius, pasaulio, Europos, Afrikos, Azijos, Amerikos čempionus ir prizininkus, pasaulio rekordininkus. Miesto gatvėse varžėsi olimpiniai čempionai Jelena Nikolajeva, Viačeslav Ivanenko, Andrej Perlov (visi - Rusija), Antonela Palmisano ( Italija), David Tomala (Lenkija), olimpiadų  prizininkai Jorge Llopart (ESP), Aigars Fadejevs (LAT), Ronald Weigel (GER),Piotr Počenčuk (BLR), Vladimir Andrejev (RUS), Erick Barrondo (GUA), pasaulio čempionai Aleksandr Potašov (BLR) ir Yohann Diniz (FRA), pasaulio čempionatų prizininkai  Valentina Cibulskaja, Olga Kardopolceva, Michail  Chmelnickij, Jevgenij Misiulia, Franz  Kostiukevič (visi BLR), Hatem Ghuola (TUN), Trond Nymark (NOR), Eder Sanchez (MEX), Perseus Kalstriom (SWE), Europos čempionės Natalija Dmitročenko (BLR), Antigoni Drisbioti (GRE), Europos čempionatų prizininkai Grzegosz Sudol (POL), Dzimitry Dziubin (BLR), Vasilij Mizinov (ANA), V. Madarasz (HUN), Christopher Linke (GER), pasaulio ir Europos rekordininkai  iš Lietuvos Sada Eidikytė, Kristina Saltanovič, Valdas Kazlauskas, Vytautas Žurnia, Antanas Grigaliūnas, Tatjana Gudkova (RUS), Eleonora Giorgi (ITA)  ir daug kitų žymių ėjikų.

Alytuje pasaulio rekordus gerino rusės Jelena Saiko , 1991 m. 10 km – 42:22,  1992 m Jelena Nikolajeva  3 km - 11:55, Baltarusijos atstovai Frantz Kostiukevič – 5 km 18:49 ir  Europos rekordą Olga Kardopolceva  (1990)- 5 km - 20:41. Du pasaulio veteranų rekordus, iki dabar gyvuojančius, pasiekė Čiuvašijos ėjikas Viktor Semenov – 10 km – 41:28, 20 km -1:24:31.

Alytus gali pasididžiuoti ne tik savo varžybomis bet ir savo sportininkais, SSSR čempionais ir prizininkais yra tapę jaunieji Rimantas   Šimkevičius, Rūta  Erlingytė, Danutė Baranauskaitė, Algis Lebedžius. Pastarasis yra iškovojęs Europos jaunimo čempionato bronzos medalį. Alytiškiai gali didžiuotis delegavę keturis savo ėjikus į olimpines žaidynes. Atėnų olimpinėje trasoje varžėsi Gintaras  Andriuškevičius, Pekine broliai Donatas ir Darius  Škarnuliai, Londono, Rio, Tokio olimpiadose matėme dar vieną miesto atstovę Brigitą Virbalytę, kuri yra iškovojusi aukščiausias vietas Lietuvos ėjikų tarpe  pasaulio čempionatuose (2015 m. Pekine – 7 vieta) bei  Europos čempionatuose (2018 m.  Berlyne – 4 vieta).

Alytaus Festivalio rėmėjais buvo žinomos mieste ir šalyje  įmonės : Medvilnės kombinatas, Šaldytuvų gamykla, "Lietžaliava", " Daisotra", "Alkesta", "Altreklama", "Elmonta".  Ženkliai  prisidėjo miesto savivaldybė, Lietuvos lengvosios atletikos federacija, LRT, FM’99, laikraščiai "Lietuvos Rytas", "Sportas". Neįkainojamas Vytauto  Zambacevičiaus  ir  Juozo Lietuvininko,  Rolando Kuraičio ir  Danieliaus Jakšio, Česlovo Daugėlos ir Jurgio Krasnicko,  Nerijaus Cesiulio ir Jono Stamkausko,  Romo  Jurgelevičiaus ir Rimanto Morkūno, Marytės Marcinkevičiūtės ir Rūtos Lankininkaitės  svarus indėlis į renginio organizavimą bei viešinimą.

Kastytis Pavilonis

Festivalio pradininkas ir organizatorius

Reference sponsors

informaciniai remejai

Sponsors

remejai